Zaujímavé rozdania z 11.3.2011.

            Nie všetky zaujímavé rozdania sa musia skončiť úspechom. Niektoré rozdania – teraz mám na mysli zohrávku a obranu – môžu byť zaujímavé priebehom, hoci výsledok bude mizerný alebo na výsledku sa naše snaženie nijako neprejaví. Naposledy som mal možnosť zohrávať také aj onaké – posúďte sami.

Všetci v druhje hre a ja som dostal list: ªK10832-©1043-¨84-§A87. Súper za mnou pasoval, môj partner dražil 1§ (16+FB) a súper predo mnou 1¨ (Truscott, t.j.¨+© aspoň 4-4). Ja som dražil 1ª, ktorý ukazuje obmedzenú silu 5/4-8 FB a obyčajne päťlist pikový. Po pase súpera, partner dorazil do 4ª, voči ktorým nikto nič nenamietal. Prišiel štart ¨9 a partner vyložil stôl.

 

Ruka

 

Stôl

ªK10832

©1043

¨84

§A87

 

ªQJ6

©AJ7

¨AQ72

§KJ6

 

Smutne som sa díval na ten výnos a na stôl. O koľko by sa lepšie hral ten záväzok z druhej ruky!? Takto vypadá záväzok dosť beznádejne. Tri esá a trefový kráľ tvoria spolu 4 zdvihy, v tromfoch dokážem vyrobiť ďalšie 4 zdvihy a budem potrebovať niekde si vypracovať ďalšie 2 zdvihy. Mohol by sedieť trefový impasdubel srdcová figúra u predáka (LHO) by umožnili splniť záväzok. Po tomto štarte s druhým károvým zdvihom veľmi nekalkulujem. Súperi vynášajú treťou/piatou od dlhej farby, preto tento výnos je pravdepodobne z dubla. Teoreticky, by bolo možné vypracovať zdvih na károvú dámu, ak teraz  skočím esom a zadák (RHO), keď príde na zdvih, tromfovým esom, odtiahne ¨K, aby dal partnerovi zdvih na raf. Ale odohrať takto vypracovanú károvú dámu by bolo možné len po dotromfovaní, lenže dotromfovanie uskvízuje stôl a spotrebuje trefový prechod do ruky. Na konci už potom jednoznačne budem musieť hrať na sediaci trefový impas, ktorý, dosť pravdepodobne, nesedí. Ani delenie sŕdc 5-2 s dubel figúrou u predáka nie je veľká šanca, lebo ak zadák má 5¨, druhá farba je pravdepodbne len štvorlistá a musel by som prv dotromfovať, a potom už srdcový zdvih nie je zrealizovateľný – nebude vstup k vypracovanej desiatke.

Rezignovane pridávam zo stola ¨Q, RHO bije kráľom a vracia ¨J; LHO priznáva, na stole bijem esom a vynášam ªQ. RHO bije esom a vracia ¨5. Čo mám robiť? Asi som pokazil celý úvod zohrávky. Teraz už nemám voľbu: ak zabijem vysoko, pravdepodobne odovzám ďalší tromf, ak nezabijem, súper získa tromfový zdvih. V obidvoch prípadoch záväzok padnem, možno až dvakrát. Väčší manévrovací priestor mi dáva prepustenie kára ku sedmičke na stole. Z ruky zahadzujem malý tref, súper bije tromfom a vracia malý tref. Chvíľu som váhal, či nenasadiť §J, ale potom som pridal malý tref. Nevypadá tak, žeby LHO podniesol svoju dámu – tref impas teda nesedí. Ešte RHO môže nasadiť §Q, do ničoho. Po krátkom zaváhaní RHO pridal §9. Musím byť esom. Prechádzam do stola tromfom, RHO odhadzuje káro. Ďalší tromf bijem na ruke, RHO odhadzuje srdce. Je dotromfované, ale odťahujem ešte jeden tromf, aby som vyvinul tlak na oboch obráncov. LHO veľký problém nemá – odhadzuje tref. Zahodenie srdca by bolo chybou. Súperi hrajú pozorne celý čas. RHO zahodi ďalšie srdce – nič iné zahodiť nemôže.

V tomto štádiu hry vypadá takmer isto, že RHO má na ruke ©Hx-¨10-§Qx a celé rozdanie vypadá asi nasledovne:

 

Ruka

LHO (predák)

Stôl

ª-

©Hxx

¨-

§10x

ª8

©1043

¨-

§8

 

ª-

©AJ

¨7

§KJ

 

RHO (zadák)

 

ª-

©Hx

¨10

§Qx

Zo zostávajúcich 5 kariet mám len 3 zdvihy. Neexistujú žiadne jednoduché recepty na získanie aspoň jedného zdvihu naviac.  Všetky hrozby sú pred zádržami, t.j. odtiahnutie posledného tromfa by uskvízovalo stôl. Ale to, pravdepodobne, ani nie je treba. Ak srdcové držanie zadáka je ©Kx alebo ©KQ, už zdvihne len jeden zdvih. Ak jeho srdcové držanie je ©Qx, budem potrebovať pomoc od súperov, ak chcem chytiť 4 z posledných piatich zdvihov. Vzhľadom na aktuálnych súperov tú pomoc určite nedostanem. Zostáva mi teda veriť, že zadák©Kx/©KQ, vtedy pomoc nepotrebujem.

Vyniesol som srdce z ruky a zo stola som dal eso. Ďalšie pokračovanie bolo závislé na tom, že akú kartu pridá do tohto zdvihu zadák. Ak pridá srdcovú figúru, pokračujem ©J a vypracujem si ©10 na ruke, ku ktorej mám vstup károvým rafom. Ak zadák pridá malé srdce, potom dúfam, že vysingloval kráľa. Rafnem káro na ruke posledným tromfom a z ruky zahrám malé srdce do ©J na stole. Keď to zadák zdvihne, musí vyniesť do trefovej vidly.

Pri aktuálnej hre, do ©A pridal zadák ©9, potom do zahraného malého srdca z ruky predák, pozorne, skočil ©Q, aby chránil partnera od výnosu, ale nebolo to nič platné – zadák musel zdvihnúť holým rdcovým kráľom a vyniesť od trefovej dámy.

Od začiatku som vedel, že ak padnem záväzok, budem mať zlý výsledok. Ale dúfal som, že sa nájde ešte aspoň jeden pár, ktorý bude daný záväzok zohrávať z mojej ruky a nonšalantne padne dvakrát. Tak by som nejaké body získal pre náš pár. Nestalo sa. Všetci zohrávali dané rozdanie z ruky môjho partnera a väčšinou hrali beztromfový záväzok, v ktorom, pri bezstarostnej obrane, získali 10-11 zdvihov. Mali sme čistú nulu, ale zohrávka bola pre mňa zaujímavá a dúfam, že bola taká aj obrana pre súperov, hoci v skutočnosti nešlo o nič. Keby som bol bezstarostne padol dvakrát, mal by som rovnaký výsledok.

Neskôr, keď už bolo známe rozdelenie všetkých kariet v danom rozdaní, ma napadla iná zohrávka. Kárový výnos zabiť esom a hrať na to, že zadák má holé eso pikové. Preto zo stola treba vyniesť malý pik (nie figúru). Zadák sa dostane na zdvih a jeho najlepšie pokračovanie je odtiahnúť ¨K a pokračovať malým károm. V ruke rafnem vysoko (môžem si to dovoliť) a odtiahnem dve figúry tromfové na stole. Vrátim sa do ruky na §K a stiahnem posledný tromf, na ktorý zo stola zahodím jedno srdce. Zadák musí držať §Qx a ©Kx(x) a môže sa zbaviť všetkých kár. Teraz prejdem do stla na ©A a nastane kľúčový moment pre zadáka. Ak má na ruke napríklad ©Kx-¨J-§Qx, musí teraz zahodiť ©K do ©A, lebo ak to neurobí, splním záväzok: Odtiahnem ¨Q a pošlem ho na ©K na zdvih, aby mi zahral do trefovej vidly. Ak zadák zahodí ©K, potom bude výsledok rovnaký, teda záväzok padnem raz. Samozrejme, táto zohrávka predpokladá rozloženie kariet tak ako skutočne boli, a to hneď na začiatku. Zabitie prvého zdvihu károvým esom a vynesenie malého pika by bol lepší začiatok, ako moja aktuálna zohrávka, aj bez poznania celého rozdnia, ale vzhľadom na aktuálnych súperov, by som bol, pravdepodobne, rovnako neúspešný.

V tomto rozdaní mal súper singel pikové (tromfové) eso, ale keď človek potrebuje, aby singel tromfové eso bolo a na správnom mieste, tak tam určite nebude.

Ešte v ten istý večer sa vyskytlo rozdanie, v ktorom som mal na ruke ªKQ1032-©Q4-¨9863-§J5. Súper predo mnou pasoval, ja tiež a súper za mnou otvoril hláškou 2©. Môj partner dal kontru, a po pase súpera som zalicitoval 2ª a licitácia sa rýchle skončila v záväzku 4ª. Výnos prišiel ©K a partner vyložil stôl.

 

Ruka

 

Stôl

ªKQ1032

©Q4

¨9863

§J5

 

ªJ765

©J107

¨AKJ

§AQ8

 

Pokúsil som sa odradiť súpera od srdcového pokračovania tak, že som pridal z ruky do prvého zdvihu ©Q. On sa však nedal odradiť a pokračoval ©A, ale potom náhle zmenil útok na §2. Čo teraz?

Tá náhla zmena môže byť singel tref a určite nenesie od §K, teda tref impas nesedí. Ak chem záväzok splniť nesmiem odovzdať trefový zdvih. To je možné len tak, že dokážem účelne zahodiť stratového §J z ruky na ©J stola. Má to však jeden háčik – zadák už srdce určite nemá a rafne do srdca tromfom. Ak sa pustím do tromfovania pred odohratím ©J, pravdepodobne zadák zdvihne a odohrá §K. Aké má šance to rozdanie?

Ak §2 je singel a predák má rozlohu 3631, s tretím ªA, nebude môcť odovzdať zdvih partnerovi, ale môže byť také rozdanie? Ak chcem záväzok splniť predák musí mať aj ¨Q, čo spolu so ©AK a ªA je trochu veľa na slabé otvorenie aj u hráča, ktorý nie je vzorom disciplinovaného hráča. Ale čo keď má rozlohu 3631, ale bez pikového esa? To je riešenie! Zadák bude mať rozlohu 1237 so singlom ªA a predák bude mať ešte ¨Q.

Zabil som trefovým esom  a zahral ©J s úmyslom zahodiť §J, bez ohľadu na to, či do toho rafne zadák pikovým esom. Lenže zadák do toho rafol malým pikom a bolo po pláne. Padol som raz, ako všetci ostatní. Zaujímavé na tom rozdaní je to, že všetky páry, ktoré to rozdanie hrali, hrali 4ª, hoci je to prelicitovaný záväzok. Ale také sú návyky.

Našťastie, nie všetky rozdania sú nepriateľsky naladené ambicióznym záväzkom. Po otvorení 1BT a trochu komplikovanej licitácii sme landovali v záväzku 6ª, ktorý som mal zohrávať po károvom výnose z nasledovných kariet:

 

Ruka

 

Stôl

ªA853

©AQ

¨J53

§AQ107

 

ªKJ74

©92

¨AKQ

§J964

 

Len málo hlavných hráčov má rád zrkadlový obraz rozlohy ruky a stola. Neraz dochádza k duplicite hodnôt (napríklad, sec AQ proti KJ ap.) a zohrávka núka menšie technické možnosti, ako pri odlišných rozlohách. Mám zohrávať malý slem, ktorý je bohatý na impasy. Z troch impasov musia sedieť aspoň dva. Je jasné, že najprv skúšam tromfový impas. Prešiel som do ruky na ªA a zahral malý pik do buba. Heureka! Sedí a obidvaja súperi pridali tromf. Odtiahol som ªK, do ktorého zadák pridal §8. Súperi hrajú Poľský tref a používajú krakovské marky. §8 hovorí, že zadák má asi ©K, čo je v danej chvíli dobrá správa. Zároveň hovorí, že v trefoch nemá figúru. Keď obránca vidí stôl, od trefového kráľa by nezahodil pri nijakom spôsobe markovania. Trefová osmička môže pochádzať od troch, dvoch alebo štyroch trefov. To znamená, že predák má buď singel §K, alebo raz, prípadne a nepravdepodobne dvakrát obsadeného trefového kráľa. Teta Klára učila: „Zahraj, synku, všetky svoje impasy...   ak sa im nemôžeš vyhnúť!“. Pre toto rozdanie platí skôr tá druhá časť poučky, lebo ďalším impasom sa môžem vyhnúť, za určitých okolností, úplne.

Odtiahol som kárové figúry, súperi dodali káro do týchto zdvihov. Potom, po odtiahnutí trefového esa, ak spadne singel kráľ, súper ma môže podozrievať, že som sa mu pozrel do kariet, ale trefy budú veľké a nadzdvih bude závislý od srdcového impasu. Ak §K nespadne do §A, pokračujem malým trefom. Zadák zdvihne, a pokiaľ mal len §Kx, musí teraz vyniesť srdce do voľného impasu alebo do dvijitého šikénu. Ak zadák mal pôvodne §Kxx, môže teraz vrátiť tref a vtedy budem potrebovať srdcový impas ku splneniu záväzku.

Zahral som tref eso – kráľ nespadol – pokračoval som malým trefom. Obidvaja obráncovia pridali tref do tohto zdvhu, teda zadák sa ocitol na zdvihu a musel vyniesť srdce do voľného impasu. Ukázal som karty. S napätím som sa informoval o polohe srdcového kráľa a sklamane som konštatoval, že sedel v impase, teda všetci hráči splnia záväzok bez problémov, a bez ohľadu na spôsob zohrávky. Vtedy som ešte nevedel, že sme boli jediným párom, ktorý tento ambiciózny slem vylicitoval.

Občas sa stáva, že je vylicitovaný celkom normálny záväzok, ale karty sú rozdelené tak, že hlavný hráč musí padnúť. V takých situáciách, niekedy,  môžu pomôcť súperi.

V nasledovnom rozdaní, po partnerov otvorení 1¨, skočil som rovno na 3BT a po štarte ©2 mal zohrávať z nasledovných kariet:

 

Ruka

 

Stôl

ªAQ8

©A8

¨A82

§109432

 

ªKJ75

©95

¨Q10

§AQJ75

 

27 FB na linke a viac-menej pravidelné rozlohy, sotva sa dá vymyslieť štatisticky lepší záväzok. Lenže ten srdcový výnos – pravdepdobne od 5-listu – robí záväzok závislý na sediacom trefovom impase. Mám len 7 zdvihov a hľadanie nejakých iných možností ako trefový impas vypadá beznádejne.

Do prvého srdca zadák pridal ©Q a zobral som esom. Nemá zmysel prepúšťať. Ak trefový impas sedí, mám 11 zdvihov a srdce môžem potrebovať na to, aby som pustil súpera na zdvih.

Vyniesol som z ruky §10. . . a predák pridal ¨7. Teda musím padnúť. Aj pri najpriaznivejšom delení sŕdc, súperi majú 4 srdcové zdvihy plus 1 tref. Snáď len keby sa súperom podarilo nejako zablokovať srdcia – ale to je malá šanca. Zabiť tento zdvih trefovým esom nemá zmysel, tak púšťam tref.

Súper, ktorý si uvedomoval, že má absolútnu kontrolou nad rozdaním, rozhodol sa nechať ma na zdvihu – však som úplne bezmocný, ak ten tref k nemu púšťam. Toto ale robiť nemal!

Tým, že som získal jeden zdvih v trefoch, už mám 8 zdvihov a môžem skúsiť vyvinúť tlak na súperov, predovšetkým na zadáka, ktorý drží trefy. Karová sedmička pridaná do posledného zdvihu hovorí o tom, že predák nemá veľký záujem o túto farbu. Zadák môže mať ¨KJ9x(..x) a bude mať problémy, ak jeho partner odtiahne svoje srdcia. Moja kárová osmička na ruke môže zohrať úlohu hviezd, keď sa zmení na zdvih.

Najprv som súperov trochu očistil od voľných, nečinných kariet tým, že som odtiahol 4 kolá pikov. Zadák, ktorý mal len 2 piky, odhodil 2 srdcia. Predák so 4 pikami celý čas priznával. Vyniesol som srdce. Zadák pridal ©10, pravdepodobne svoje posledné srdce. Predák musel zdvihnúť, ak chcel zúžitkovať svoje srdcia, lebo to bola posledná príležitosť prísť na zdvih a pokračoval ďalšími srdcovými zdvihmi. Na tretie srdce zadák odhodil ¨6 a na štvrté srdce zahodil ¨9. Pred vynesením posledného srdca, rozdanie vypadalo veľmi pravdepodone nasledovne:

 

Ruka

LHO (predák)

Stôl

ª-

©x

¨xxx

§

ª

©

¨A82

§9

 

ª-

©

¨Q10

§AQ

 

RHO (zadák)

 

ª-

©

¨KJ

§Kx

 

Teraz predák vyniesol svoje posledné srdce. Zo stola som zahodil ¨10 a zadák je bezmocný. Tref nechce zahodiť, tak dúfa že partner bude mať ¨8 a odhodil ¨J. Z ruky odišla ¨2. Predák pokračoval károm. Zo stola ¨Q, od zadáka ¨K a z ruky ¨A. ¨8 je veľká, na ktorú letí zo stola §Q a záväzok je splnený.

Ešte jeden pár splnil 3BT+1 a ďalší pár splnil 5§. Ani jeden z tých záväzkov nie je splniteľný po srdcovom výnose.

V mojom prípade, predákovi nepomôže ani to, ak nestiahne posledné srdce, ktorým uskvízoval partnera, ale namiesto toho, vynesie káro. Zo stola pridám ¨10, zadák nadbije ¨J a ja po zabití esom, vrátim káro, aby som poslal zadáka na zdvih, aby mi vyniesol tref do vidly na stole.

Z rozdania je možné odvodiť malé poučenie: Ak prepúšťate zdvih, ktorý môžete zdvihnúť hneď, musíte mať jasný obraz o rozdaní a o dôvode prepúšťania. Neprepúšťajte len tak, lebo si to môžete dovoliť. Môže sa vám to vypomstiť tak ako v tomto rozdaní.