Simultán.

Pre bridžistu v našich končinách je účasť v simultánnom turnaji, ktorý je organizovaný z Budapešti, skutočným sviatkom. Rozdania sú starostlivo vyberané, aby sa tam nevyskytli ploché, nezaujímavé rozdania, a ani také, pri ktorých správna hra vedia k slabému výsledku a naopak, nesprávna hra k dobrému výsledku. Pritom takéto veci nebývajú samozrejmé u predom pripravených rozdaniach. Môžem to zdokumentovať na jednom prípade turnaja družstiev typu Patton, v ktorom sa hralo s predom pripravenými kartami. V jednom rozdaní s kvalitným licitačným systémom bolo treba licitovať 7 sŕdc, ale vzhľadom na delenie sŕdc 4:0 nebolo možné záväzok splniť. Bridžová teória hovorí, že veľký slem treba licitovať, ak jeho šance na úspech dosiahnú aspoň 68%, t.j. ak v troch farbách neodovzdáme zdvih a v štvrtej farbe to bude závislé od delenia farby 3:2 u súperov. V našom prípade chýbali len 4 karty v tromfoch, a pri ich deleni 2:2 alebo 3:1, t.j. o niečo viac ako 90% prípadov, bol slem „do zrucenia“. Pripravené karty však boli uložené tak, že srdcia boli delené 4:0, bez akejkoľvek možnosti neodovzdať zdvih v tejto farbe. Takým spôsobom boli dobre licitujúci hráči extrémne poškodení za správnu licitáciu. V našom prípade to znamenalo pád z 2. miesta (hodnoteného) na 7. miesto (nehodnotené). Pokiaľ také niečo sa stane s kartami, ktoré boli priamo pri stole rozdané, človek kývne rukou a povie si „cest la vie“, mal som smolu, lebo vie, že niečo také sa mu už nestane v najbližších 120 rokoch. U vopred namiešaných rozdaniach sa také rozdanie hodnotí úplne inak a odrádza účastníkov od účasti v podobných turnajoch.

Vo výborne pripravenom simultánnom turnaji také niečo je úplne vylúčené. Do turnaja sú zaradené len také rozdania, pri ktorých hráči majú šancu ukázať svoje licitačné, zohrávkové a obranné kvality, a pokiaľ to urobia, určite ich čaká spravodlivé ocenenie. Každé jedno rozdanie vyžaduje dosť veľké technické a analytické schopnosti, ak ho hráč chce zvládnúť dobre.

O tohtoročnom simultánnom turnaji je možné povedať, že až na malé výnimky, boli rozdania licitačne dobre zvládnuteľné, ale všetky boli mimoriadne náročné na „card play“, t.j. na zohrávku a obranu. Skúsim to ukázať na dvoch rozdaniach, ale prakticky všetky boli mimoriadne zaujímavé.

V rozdaní č. 16 (NS v 1. hre a EW v 2. hre) otvára W hláškou 1BT. Sedel som na N s listom:

♠A9

Q8742

96

♣K742

 

S takou kartou, v prvej hre, som skúsil trochu sťažiť dohováranie sa súperom tým, že som sa im zamiešal do rozhovoru hláškou 2, ktorá v danej situácii ukazuje dvojfarebný list srdcovo-čierny. Súperi si ma veľmi nevšímali a E bez váhania licituje 3BT.

Čo mám vyniesť? Partner vie o mojej srdcovej farbe, a ak by videl šancu porazenia záväzku cez srdcovú farbu, mohol dať kontru. Na druhej strane, môže mať nejakú srdcovú podporu, ale nemá (ani nemôže mať) dostatočnú silu na to, aby po srdcovom štarte predpokladal porazenie záväzku. Moja hláška v 1. hre nesľubuje nijakú zvláštnu silu, je skutočným DONT-om. Nie všetci hráči sa zamiešajú do dražby, ale väčšina vynesie zo svojej najdlhšej farby. Pokiaľ vynášajúci nemá špeciálny dôvod hrať inak, ako budú hrať ostatní, urobí najlepšie, keď sa bude držať „poľa“, t.j. bude hrať tak ako ostatní. Vyniesol som malé srdce a ukázal sa nasledovný stôl:

 

 

Ja (N)

 

♠A9

Q8742

96

♣K742

Hlavný hr.

 

Stôl (E)

?

♠J73

A5

KJ873

♣Q85

 

Hlavný hráč bez veľkého váhania pridal zo stola 5, partner 10 a hlavný hráč zdvihol na J. Ani v ďalšom mi súper nedovolil dokončiť analýzu rozdania a vyniesol, pomerne v rýchlom tempe, z ruky ♠10. Váhanie v hre patrí k najhoším zvykom, ktorým úplne môžeme zníčiť túto peknú hru, preto som sa snažil pridať kartu bez väčšieho váhania. Preblesklo mi hlavou, že podbitie desiatky deviatkou nevypadá veľmi vkusne, ale ani skočenie esom nebude prejavom dobréhu vkusu. A iný, ako estetický vzťah k pikovej desiatke som zatiaľ nedokázal vytvoriť. Aby som nezdržiaval hru, a tým poskytoval určité indikácie súperovi aj partnerovi, pridal som podľa začiatočníckeho pravidla „druhý dáva malú“, pikovú deviatku. Ďalšie dve ruky pridali malý pik. Piková desiatka zdvihla. Po krátkom váhaní, pokračuje hlavný hráč ♠Q z ruky. Teraz už musím zdvihnúť a musím dokončiť analýzu.

Hlavný hráč má KJ9(x) a ♠KQ10x. V pikoch má veľmi pravdepodobne štvorlist, ale v srdciach môže mať aj trojlist. Na svoje otvorenie musí mať ešte aspoň 6 bodov v lacných farbách, teda aspoň jedno lacné eso je v jeho ruke. Ak mu chýba A (má ♣A a Q, prípadne ♣J), je pre neho správnejšie začať vyrábať kára, kým má ešte bezpečný vstup cez A do stola. Nie je dobré riskovať, že nezdvihne 3 kárové zdvihy, ak obránca podrží kárové eso do tretieho kola a čierny expas, napriek môjmu zásahu do dražby, nesadne. Prečo teda hlavný hráč nezačal vyrábať kárové zdvihy pred pikovými?  Je to jasné, neobáva sa, že nebude mať vstup, inými slovami, má kárové eso. Môže mať aj trefové eso? Môže. Z hľadiska figúrovej sily sa zmestí do jeho ruky (♠KQ10x-KJ9(x)-Axx-♣Ax(x) = 17 FB). Aké sú šance obrany v takom prípade? Po zdvihnutí ♠A, obrana ešte zdvihne asi Q (ak hlavný hráč nemá 4 kára), a to je všetko. Hlavný hráč bude mať po 3 zdvihy v drahých farbách, 4 zdvihy v kárach a trefové eso, čo je 11 zdvihov. Teda ak má hlavný hráč tento list, na účinnú obranu je už neskoro – mal prísť trefový štart. Aby dalšia obrana mala nejaký zmysel, musím predpokladať, že hlavný hráč má len kárové eso, teda tref eso má môj partner. Potom hlavný hráč musí mať v ruke Q, lebo by nedokázal nazbierať 15 FB. Môže mať aj ♣J na ruke? Áno, môže. A to je problém obrany. Hrá sa párový turnaj a ja nechcem naťahovať čas, aby som urobil analýzu aj z pohľadu svojho partnera. Nakoľko nemám celkom jasný obraz o tom, že ako vypadá rozdanie z pohľadu partnera, musím hrať tak, aby partner nemohol urobiť fatálnu chybu, ktorá nám vynesie v rozdaní „čistú“ nulu. To by sa mohlo stať vtedy, keby mal v trefoch ♣A10x(x) a do malého trefa by pridal ♣10. Hlavný hráč by splnil 12 zdvihov. Ak vynesiem ♣K a partner bude mať ♣A10x(x), do druhého trefového zdvihu určite skočí esom a budeme mať priemerný výsledok. Ak má partner ♣AJx, vynesenie ♣K zadá rozdanie, ktoré mohlo byť porazené, ale stále môžem počítať okolo priemerného výsledku, lebo bez trefového pokračovania urobia niektorí hlavní hráči viac než 9 zdvihov. Keď partner má ♣AJxx, čo môže mať, záväzok bude porazený aj po vynesení ♣K do tretieho zdvihu a budeme mať okolo priemeru, ak partner má ♣AJx.

Vyniesol som ♣K, a keď som ostal na zdvihu, pokračoval som trefom. Porazili sme záväzok, ktorý nejaký čas už bol splnený. Celé rozdanie vypadalo nasledovne:

 

 

 

 

Ja (N)

 

 

♠A9

Q8742

96

♣K742

Hlavný hr.

 

Stôl

 

♠KQ104

KJ96

AQ4

♣96

♠J73

A5

KJ873

♣Q85

Partner(S)

 

 

♠8652

103

1052

♣AJ103

 

 

 

V tomto rozdaní „zábava“ trvala len 2 zdvihy. Keď som vyniesol ♣K do tretieho zdvihu o osude rozdania už bolo rozhodnuté. Niekto môže namietnúť, že chybu som urobil pri druhom zdvihu, keď som nezdvihol prvé kolo pikov a umožnil splniť záväzok hlavnému hráčovi. To je pravda, ale rozhodnutie musím urobiť pomerene rýchlo, a teda bola to odpustiteľná chyba. Chybu urobil aj hlavný hráč, keď po zdvihu na ♠10, neodtiahol svojich 9 zdvihov, ale jeho chyba je ešte menšia. Vymeňme navzájom ♠A a ♣A v rukách obráncov a záväzku nič nehrozí. A aj keď figúry budú delené tak ako boli, kde je povedané, že obránca nájde trefové pokračovanie. Jediné, čo malo varovať hlavného hráča bolo to, že zostal na zdvihu pikovou desiatkou. Keby ♠A bolo u partnera, bolo by jeho povinnosťou okamžite zdvihnúť a vrátiť... vlastne čo byl mal vrátiť? Bezmyšlienkovite srdce?.... a je po zábave?! V prospech pokračovania vyrábania pikových zdvihov hovorí pre hlavného hráča aj sebavedomý a falošný úsmev na stole sediacej kráľovnej všetkých trefov, ktorá už svojou existenciou môže odradiť obráncov od trefového pokračovania.

V Košiciach sme mali za 3BT bez jednej trikrát delený top. Bude zaujímavé zistiť, že ako sa s daným rozdaním vysporiadali bridžisti v okolitých štátoch.

Aj v druhom rozdaní, v ktorom som bol len pozorovateľom, sa mohli hlavný hráč a jeden z obráncov vyznamenať. Rozdanie z pohľadu hlavného hráča vypadalo nasledovne:

 

Stôl (N)

 

♠1098

A8

A106432

♣82

 

Ruka(S)

 

♠AKQJ652

9

98

♣K64

 

 

Pri všetkých stoloch sa hral pikový gém, 4♠ alebo 5♠, raz dokonca s kontrou. V priebehu licitácie sa W zamiešal do dražby 2 a vyštartoval K. Pripravte plán zohrávky!

Máme 9 rýchlych zdvihov (7+2A) a 2 stratové zdvihy: 1 v kárach a 1 v trefoch. Stratový zdvih v trefoch je „rýchly“, t.j. obránca si ho môže odtiahnúť keď je na zdvihu. Potenciálny zdvih predstavuje ♣K, ak dobre sedí. Ale sedí dobre? W zasiahol do licitácie, teda okrem KQJ musí mať ešte nejaké figúry v trefoch a/alebo v kárach. Niekoľko potenciálnych zdvihov nám môže poskytnúť aj kárová farba. Do stola máme 3 vstupy tromfami a 2 vstupy na esá. V prípade priaznivého delenia kár (3:2) u obráncov, môže nám táto farba poskytnúť až 4 zdvihy. Problém je však v tom, že prv, než si stihneme vypracovať kárové zdvihy, musíme odovzdať 1 zdvih v kárach. Vlastne ani nie s tým jedným zdvihom je problém, ale v tom, že keď kárový zdvih vezme E, otvorí trefovú farbu, a keď tref expas nesedí, súper môže odohrať 2 trefové zdvihy a splníme len 10 zdvihov, hoci naše ambície boli väčšie. Otázka teda stojí tak, či vieme odovzdať kárový zdvih tak, aby E nezdvihol. Vieme?

Vieme!

1)      Ak W  má 2 kára s kráľom, môžeme zahrať tak, že prídeme do ruky tromfom a vynesieme káro. Ak W pridá kráľa, tak mu pustíme zdvih. Ak dá akúkoľvek inú kartu, bijeme károvým esom a odovzdáme káro dúfajúc, že zdvihne W, ktorý v tej situácii môže odtiahnúť ♣A (a pravdepodobne aj odtiahne, lebo vidí, že na stole bude plno kárových zdvihov), ale my spolníme 11 zdvihov v pikovom záväzku. Podmienkou tejto zohrávky je však existencia presne Kx v ruke W. V danom rozdaní však sa nemusíme spoliehať na také delenie kár, lebo existuje 100%-ná zohrávka, pomocou ktorej splníme 5 pikov vždy, s veľkou šancou na to, že splníme 12 zdvihov.

2)      Tá druhá zohrávka je založená na výmene stratového zdvihu z jednej farby na stratový zdvih v druhej farbe. Stratový zdvih v kárach nevieme odovzdať s určitosťou „správnemu“ obráncovi, ale keby sme ho mali v srdciach, tak ho vieme odovzdať W hneď teraz, nakoľko vieme, že keď srdcový výnos nezabijeme, na zdvihu ostane W.  V srdciach nemáme nijaký stratový zdvih, ale kárový stratový zdvih môžeme premeniť na srdcový tak, že K prepustíme súperovi. Súper sa poteší nečakanému zdvihu, ale v tej chvíli musí zapnúť všetky mozgové bunky, ak chce získať ešte 1 zdvih. Keď súper zdvihne prvý zdvih, pre obráncov ešte nie je celkom jasný obraz o rozdaní. Nie je celkom jasné ani to, prečo vlastne hlavný hráč prepustil tento zdvih. Možnosť omylu je v tej chvíly veľmi veľká. Ak súper situáciu zvládne, odtiahne ♣A a nechá splniť 11 zdvihov. Ak ♣A neodtiahne, už viac zdvihov, pravdepodobne, neurobí. Ak po zdvihu na K bude pokračovať srdcom, pikom, károm alebo malým trefom, urobíme pravdepodobne 12 zdvihov. Povedzme, že vynesie káro. Zabijeme esom, odtiahneme srdcové eso, na ktoré zahodíme z ruky malé káro. Rafneme káro na ruke tromfovým esom a prejdeme do stola malým tromfom. Rafneme ešte jedno káro tromfovým kráľom a prejdeme do stola ďalším tromfom. Ak kára boli delené 3:2, všetky kára na stole sú veľké. Ak tromfy boli delené 2:1, už je zároveň dotromfované. Ak tromfy boli delené 3:0, tromfujeme ešte raz, tak aby sme ostali na stole. Ak kára boli delené 4:1, vtedy rafneme ešte jedno káro vysoko na ruke a prejdeme posledným tromfom do stola. Ak kára boli delené 3:2, budeme mať 4 kárové zdvihy, 7 pikových a srdcové eso, t.j. 12 zdvihov (ak W neodtiahol ♣A). Ak kára budú delené 4:1, budeme mať 3 kárové zdvihy, 7 pikových a srdcové eso, teda 11 zdvihov. V každom prípade zrobíme aspoň 11 zdvihov v pikovom záväzku.

 

Tá posledná (lepšia) zohrávka je veľmi jednoduchá. Ako je možné, že predsa veľa ľudí nenájde túto zohrávku, je malá záhada. Pravdepodobne je príliš silne zakorenená predstava, že treba dať „figúru na figúru“. Veď ako by to vypadalo, keby hlavný hráč prepustil zdvih vo farbe, v ktorej nijaký stratový zdvih nemá?

V Košiciach v tomto rozdaní jeden hlavný hráč splnil hráč 12 zdvihov a dvaja 11 zdvihov. Ostatní splnili menej zdvihov. Tí by mali tento článok prečítať. Bude zaujímavé porovnať, že ako zvládli toto rozdanie v iných kluboch. Celé rozdanie vypadalo nasledovne.

 

 

Stôl (N)

 

 

♠1098

A8

A106432

♣82

LHO (W)

 

RHO (E)

 

♠43

KQJ74

J7

♣A1053

♠7

106532

KQ5

♣QJ97

Ruka(S)

 

 

♠AKQJ652

9

98

♣K64