Dva „natiahnuté“ záväzky.

3BT ako najmenšie zlo.

Občas sa stane, že prelicitovanie skutočnej sily spoločných listov vedie k zaujímavej zohrávke. Optimistické a napnuté záväzky donútia hlavného hráča vyhľadať všetky možné šance pre uhratie záväzku, čím sa rozdanie stáva zaujímavým, zábavným pre zapamätanie, dokonca aj jeho vyrozprávanie môže byť zábavné, aj pre iných. A zábavné môžu byť nielen úspešne uhraté záväzky, ale aj tie, ktoré stroskotali na pripravenosti obrany. Ale nepovažujem sa za advokáta natiahnutých záväzkov. Som zástancom reálneho hodnotenia zdvihovej sily listov a nezmyselné „nakopávanie“ záväzkov považujem za škodlivé pre bridž. To, čo tu mám na mysli, je situácia, keď sa dostanete do prehnane optimistického záväzku spôsobom, že sa tomu dalo len ťažko vyhnúť, alebo keď sa vám v priebehu licitácie javia šance dobré na vylicitovanie zaujímavého záväzku a vy sa nechcete vzdať tejto šance. Nasledujúce dva príklady sú ukážkou týchto možností.

V prvom prípade som hral rozdanie na BBO. Po pase súpera mám licitovať s listom: K73-©AQ-¨Q963-A842. Mám 15 FB, ale len 2 zdvihy, bez desiatky, 6 bodov v krátkej farbe atď. Proste, je to list s veľmi zlými 15 bodmi. Moje skúsenosti mi nahovárajú, že list nemá hodnotu ani 14 bodov, ale z obavy, že následne môže dôjsť k nedorozumeniu s partnerom a minieme gém v druhej hre, otváram, s malým nadšením, ale predsa, hláškou 1BT. Súperi sú v prvej hre a za sebou už vidím súpera licitovať 2©, ktoré ukazujú dvojfarebný list: buď srdcia + piky alebo srdcia + trefy. Partner kontruje a súper predo mnou zvyšuje na 3©. Ja pasujem a dúfam, že som tým ukázal nielen minimálny, ale aj zlý list. Po pase súpera, partner kontruje znovu a súper pasuje. Čo teraz?

Partnerova prvá, negatívna kontra nesľubovala viac ako nejakých 6 bodov. Nie sme s partnerom tak zohratí, aby som mohol jednoznačne povedať, že čo znamená jeho druhá kontra. Snáď ukazuje trochu lepší list, ako tá prvá, teda aspoň niečo ako invit, ale istotu nemám. Ako jedna z možností, prichádza do úvahy aj trestná kontra a skutočne som uvažoval o zapasovaní. Ale ak súper padne aspoň dvakrát, alebo trikrát pri srdcovom fite, my tam možno máme gém  v druhej hre. S neveľkým optimizmom, dražím so svojim mizerným listom 3BT aj preto, že dúfam v srdcový výnos a teda, že uplatním obidve srdcové figúry a získam tempo. Nasledujú tri pasy. Súper vyniesol ©10 a partner vyložil stôl. Budem zohrávať 3BT z nasledovných listov:

 

Dealer: E

Vuln: NS

109864

©K53

¨K107

Q7

 

?

©10

¨?

?

 

N

 

?

©?

¨?

?

W

 

E

 

S

 

 

K73

©AQ

¨Q963

A842

 

 

Prv, než som sa pustil do písania tohto článku, som si spočítal skutočnú silu našich listov podľa Kaplan-Rubensovej metódy. Môj list má hodnotu 13,75 bodov a partnerov list má hodnotu 7,10 bodov. Budem teda zohrávať gém na reálnych 20,85 bodov.

Po ukázaní stola som však neuvažoval o skutočnej sile listov, ale o tom, ako mám „naškrabať“ 9 zdvihov. Najprv inventúra: môžem mať 3 srdcové zdvihy, ale len v prípade, že dokážem sa dostať na stôl v správnom čase. Tu očakávam pomoc od súperov, ktorí budú neúnavne vyrábať svoj srdcový dĺžkový zdvih. Okrem toho, mám ešte A a aspoň 1 zdvih si dokážem vyrobiť v kárach – spolu 5 zdvihov. Ako získať chýbajúce 4 zdvihy?

Na základe licitácie súperov môžem predpokladať, že srdcia budú delené 4-4 a zasahujúceho čierna farba je skôr trefová (zo 7 nevidených kariet) ako piková (z 5 nevidených kariet). Ďalej musím predpokladať, že tref expas sedí (dosť pravdepodobne, ak W má predpokladaných 5 trefov – zásah mal byť na rozlohe 5-4). V kárach a pikoch W nebude dlhý, ale aspoň v jednej z tých farieb bude mať eso. Pre mňa je vyhovujúci len prípad, keď má ¨A, lebo bez A u E, záväzok bude ťažko splniteľný. Teda so sediacim expasom na ♣Q, aj na ♠K, môžem mať 7 zdvihov. Chýbajúce 2 zdvihy musí vyprodukovať kárová farba, vďaka dobrej výbave strednými kartami. Zohrávka nebude jednoduchá, najmä vzhľadom na komunikačné problémy, ale aj vzhľadom na nutnosť dodržania poradia odohrávania niektorých zdvihov. Nemôžem predčasne zahrať pikový expas, lebo hneď vyrobím súperom aspoň 2 zdvihy, čo s ich srdcovým dĺžkovým zdvihom a po jednom zdvihu v lacných farbách činí 5 zdvihov pre obranu skôr, než budem mať doma svojich deväť. Takže pikový expas budem hrať na konci, ako posledný z expasovimpasov, z dôvodov technických aj komunikačných. Musí poslúžiť aj ako vstup ku ♣A a vypracovanému károvému zdvihu, a až po odohratí tretieho srdcového zdvihu na stole.

Keď som mal aký-taký plán hotový, pustil som sa do zohrávky. Do prvého srdca E pridal ©2, čo je u súperov kladný náznak (asi má ©J). Zdvihol som na ruke dámou a do druhého zdvihu som vyniesol malé káro s úmyslom pridať kráľa na stole, ak  W pridá malé káro. To sa aj stalo, teda som sa ocitol na stole. Nasleduje prvý impas kárový: vyniesol som ¨10, ktorá bola pokrytá bubom, dámou a esom. Po zdvihu na ¨A, súper pokračuje druhým kolom sŕdc. Po zdvihnutí srdcovým esom, zahrávam malý tref k dáme. Súper skáče kráľom a pokračuje tretím kolom sŕdc. Tak som sa ocitol na stole, pritom mám k dispozícii ďalší vstup do stola na Q. Moje pôvodné obavy z komunikačných problémov sa nepotvrdili. Teraz zahrávam ¨7 a súper  podbíja károvou päťkou. Po takomto vývoji obrany by som bol uvítal, keby mi súper pokryl károvú sedmičku osmičkou, aby som nemusel hádať. Do stola sa môžem pohodlne vrátiť na Q. Čo mám teraz pridať z ruky? ¨9 a hrať na delenie kár 3:3, alebo ¨6 a hrať na delenie kár 4:2? Delenie kár 4:2 sa mi zdal byť pravdepodobnejší, tak som ¨7 pustil dookola – W zahodil malý tref. Všetko ostatné je už jednoduché: Odohral som Q a zahral sediaci pikový expas, aby som zinkasoval ešte 2 zdvihy na ruke: na A a ¨9. Deväť zdvihov.

Po skončení stretnutia išiel som spať spokojný a v presvedčení, že som urobil, čo bolo treba a spal som pokojne, spánkom spravodlivých. Aspoň som si to myslel. Ale mozog bridžistu asi pracuje aj v noci, lebo keď som sa ráno zobudil, pred mojimi duševnými očami sa objavilo toto rozdanie, a pritom som mal nedobrý pocit, že nebolo všetko v poriadku. Napríklad, čo urobím, ak W po zdvihu na K vráti malý tref? Som na stole a vlastnými silami sa tam už nedostanem. Mám odohrať ©K, potom zahrať expas pikový a dúfať v delenie kár 3:3? Kár sa dotknúť nemôžem, pred pikovým expasom, lebo aj pri delení kár 4:2 a sediacom impase proti ¨8, môže E vložiť ¨8 do tohto zdvihu, čím ma pošle do ruky, bez možnosti návratu do stola. Teda rozohranie kár tak, že o delení tejto farby na obrane sa rozhodnem až v polovici tretieho kárového zdvihu, neprichádza do úvahy. V skutočnosti budem nútený hrať na delenie kár 3:3 a padnúť záväzok. Určitá, čisto teoretická, šanca na vyskúšanie kár síce existuje, lebo po vynesení ¨7 zo stola, súper nemusí pokryť károvou osmičkou (ako sa aj stalo), takže ostanem na stole a môžem zahrať pikový expas (po odohratí ©K). Lenže pri tej inej obrane, v tú dobu už E bude mať dobrý obraz o problémoch hlavného hráča a nájde správne pokračovanie. Dá sa niečo urobiť na záchranu záväzku proti najlepšej obrane? Určite áno a je to celkom jednoduché, ale úspech nie je garantovaný.

Keď som zahral tretie káro zo stola, ešte som nevedel, že ktorú kartu pridám z ruky. Dúfal som, že mi snáď pomôže súper: buď tým, že bude mať ¨8 v trojliste, alebo, že pokryje sedmičku aj v prípade, že mal pôvodne štvorlist. Keď sa to nestalo, v polovici tretieho kárového zdvihu som sa musel rozhodnúť, či dám z ruky malú kartu, alebo zabijem deviatkou. V skutočnosti som však od začiatku podozrieval súperov z delenia kár 4:2 a odloženie rozhodnutia do polovice tretieho kárového zdvihu bolo trochu alibistické a malo zlepšiť moje „hádanie“. Keď súper nevložil ¨8 do tohto zdvihu, moje vedomosti o delení tejto farby neboli lepšie ako po jeden a poltom károvom zdvihu.

Keď som do druhého kárového zdvihu vyniesol zo stola ¨10, ktorú E pokryl ¨J, stačilo z ruky pridať ¨6 a obrana by bola bezmocná. Ale neočakávajte, že na garancie, ktoré takáto zohrávka núka, vám nejaká banka poskytne pôžičku. Celé rozdanie vypadalo nasledovne:

 

Dealer: E

Vuln: NS

109864

©K53

¨K107

Q7

 

J5

©10976

¨A2

KJ1095

 

N

 

AQ2

©J842

¨J864

62

W

 

E

 

S

 

 

K73

©AQ

¨Q963

A842

 

 

Impasový slem.

Druhé rozdanie som hral v klube. Aj v tomto prípade bolo zaujímavé plánovanie, ale tentokrát súper mi prekazil realizáciu plánu. My sme v druhej hre a súperi sú v prvej. Po dvoch pasoch, s listom A6-©-¨KJ7542-AQJ87, otváram licitáciu hláškou 1, čo ukazuje 16 a viac bodov. Aj keď mám len 15 FB, silu listu hodnotím na viac ako 16 FB. (Kaplan-Rubens hodnotí ten list na 19,45 bodov.) Súper zasiahol hláškou 1 a môj partner draží 1BT, čo ukazuje pozitívny list (fors do gému), od 8 FB a pikovú zádrž. Nemusí mať pravidelnú rozlohu. Po pase súpera dražím 2¨. Súper pasuje a partner zvyšuje na 3¨. Teraz hrám so zohratým partnerom, teda viem, že jeho hláška ukazuje pekných 10 FB a dobrú podporu. Má list, s ktorým sa neuzatvára pred nijakým záväzkom. Má dobrý list aj v prípade, že by som mal slemové ambície. Teraz môžem začať kjúbidovať, alebo môžem sa spýtať na kľúčové figúry exkluzívnym RKCB – vylúčením srdcového esa, hláškou 4©. Zo 4 kľúčových kariet (A, A, ¨A, ¨K) mám tri. Ak zistím, že nemá kárové eso, dokáže ma to zabrzdiť pred slemom? Asi sotva. Vtedy bude mať ¨Q, K, K a ©Q. Ale je možné, že na „pekný“ list bude mať ©A a nebude mať ¨Q, len štvorlistú podporu. Aj vtedy budem chcieť hrať slem, aj keď to bude na impase. Prakticky, všetky moje úvahy viedli k malému slemu. Výnimku by tvoril list partnera so ©AK(xx..), ale s takým listom by bol asi našiel iný rebid ako 3¨, lebo ©A považuje síce za dobrú kartu, ale ©K už menej. Aby som súperom neposkytol nijaké informácie, skočil som na 6¨ hneď. Nasledovali tri pasy, súper vyniesol ©K a partner vyložil stôl.

 

Dealer: N

Vuln: NS

KJ7

©A765

¨Q1085

64

 

?

©K

¨?

?

 

N

 

?

©?

¨?

?

W

 

E

 

S

 

 

A6

©

¨KJ9742

AQJ87

 

 

Záväzok nie je zlý. Splnenie bude závisieť od sediaceho trefového impasu. Témou plánu zohrávky nebolo splnenie záväzku na tref impas, ale či sa dá splniť aj bez trefového impasu. Áno, dá sa splniť, ak W bude mať singel ¨A a ja dokážem vyeliminovať drahé farby, ešte pred zahratím prvého kola tromfov. K tomu by som potreboval aspoň dva rýchle vstupy do stola, ale mám len jeden – v pikoch. Tadiaľ cesta nevedie. A čo, keď W má druhé eso kárové, ale do prvého tromfu dá malý tromf – však to poznáte: „druhý dáva malú“. Ak zahrám prvý tromf hneď na začiatku, možno mi súper pustí a nechá na ruke vysinglované eso. V druhom zdvihu nemusí byť viditeľné, že akú pascu pripravujem na neho. Takto môžem získať jeden rýchly vstup do stola pre elimináciu.

Prvé srdce zabijem na ruke a okamžite vynesiem malé káro. Ak W pridá malé káro, zabijem na stole, odohrám srdcové eso a rafnem jedno srdce. Potom odtiahnem A, zahrám pikový impas do stola (ten určite sedí) a odohrám aj tretí pik. Nasleduje raf posledného srdca do ruky. Nie je dôležité, či W ma v tej chvíli prerafne károvým esom. Ak tak urobí, už nemá na ruke len trefy a piky. Buď mi vynesie tref do voľného impasu, alebo pik do dvojitého šikenu. Ak štvrté kolo sŕdc W nenadbije – pridá srdce alebo zahodí inú kartu – pošlem ho tromfom na zdvih, s rovnakým výsledkom. A keď môj plán zlýha, ešte vždy ostáva trefový impas.

Spokojný so svojim plánom, zabil som srdce na ruke a vyniesol malé káro. Nasledovalo kratučké zaváhanie a na stole sa objavilo... kárové eso. To bol koniec môjho plánu. W pokračoval ©Q, ktorú som zabil esom, rafol ďalšie srdce a prešiel do stola tromfom – W priznal. Nič iné mi neostávalo ako sa spoľahnúť na trefový impas. Ten nesedel.

Som zvedavý, že koľko hráčov na pozícii W by pridalo malé káro v druhom zdvihu. Ja som mal smolu, lebo v mojom prípade tam sedel jeden z najskúsenejších hráčov, Oto Gabrik, ktorý mi neumožnil zrealizovať pekne vymyslený plán. Rozdanie však bolo pre mňa aj tak zaujímavé a dúfam, že pre súperov tiež. Celé rozdanie vypadalo nasledovne:


Dealer: N

Vuln: NS

KJ7

©A765

¨Q1085

64

 

Q10953

©KQJ8

¨A6

K3

 

N

 

842

©109432

¨3

10952

W

 

E

 

S

 

 

A6

©

¨KJ9742

AQJ87