Ako zohráva bridžista?

 

Stôl

♠QJ654

93

542

♣A94

 

 

 

 

Ruka

♠A

K4

AKQ9

♣KQJ1072

            6: výnos J.

 

            Bridžista sa líši od všetkých ostatných, aj od všetkých typov “kartárov” tým, že spracuje a využije všetky informácie, ktoré získal počas dražby a pri pridávaní kariet súpermi. Keď je potrebné, vytvorí alternatívne plány zohrávky, ale pritom sa drží reálnych možností konkrétneho rozdania. Postupne prechádza od pravdepodobných k istým informáciám o rozlohe a umiestnení figúr. Ak určitá figúra u obráncov “musí” sedieť správnym spôsobom, napriek tomu, že také umiestnenie figúry je nepravdepodobné, ale splnenie záväzku to vyžaduje – tak to zahrá. Napríklad, v danom rozdaní, ak sa ukáže, že bez sediaceho srdcového expasu nie je možné záväzok uhrať, tak ho zahrá, napriek tomu, že A, na základe dražby, by pravdepodobne (ale nie isto) malo byť u LHO. Ale tak robí vždy až potom, keď iné, lepšie možnosti boli vylúčené. Na druhej strane, koncepcia hypotetickej rozlohy, pri ktorej delenie lacných farieb bude také, že obránca, ktorý má 4 kára, má zároveň aj 3 trefy, je v tomto rozdaní vylúčené (skontroluj to!). Vždy je dobré, ak s daným rozdaním nezlúčiteľných predstáv sa vzdáme, čo najrýchlejšie.

            Aj keď v tomto rozdaní vypadá pravdepodobnejšie, že ľavý obránca (LHO) má jednofarebný pikový list, ľahko dokážeme presne rozlíšiť, že čím zasiahol do dražby. Stačí, keď stiahneme K. Ak obidvaja obráncovia pridajú do zdvihu, už vieme, že LHO má, pravdepodobne, jednu z dvoch nasledujúcich špecifických rozlôh:

a)      5332 alebo

b)      5323.

            Prečo tieto dve rozlohy? LHO už nemôže mať dvojfarebný list s lacnými farbami, aspoň 4-listými, nakoľko v trefoch môže mať maximálne 3 karty. Nemôže mať mať ani iný dvojfarebný list s pikami, lebo by bol svoj list licitoval ako dvojfarebný. Nie je veľmi pravdepodobné ani to, že má pikový 6-list, lebo s takým listom mohol blokovať vyššie (2). Teda, pravdepodobne má len 5-list pikový. V srdciach bude mať presne 3-list, lebo keby mal len dubla, jeho partner by musel mať 7-list srdcový, s ktorým by bol blokoval vyššie. Teda lacné farby budú u LHO delené 3:2.

V prípade a) je záväzok 100%-ný. Po dotromfovaní, na štvrté káro odhodíme zo stola jedno srdce a dobrovoľne odvzdáme jedno srdce.12. zdvih získame rafnutím jedného srdca na stole. Zohrávku však môžeme trochu vylepšiť tým, že vyskúšame, či pravý obránca (RHO) nemá dubel Kx (alebo singel K). Odiahneme A, a pokiaľ K nepadol, prejdeme do stola na A. Ak trefy sa skutočne podelili 2:2, vynesieme malý pik a rafneme na ruke. V prípade, že padne pikový kráľ, odtiahneme vysoké kára a prejdeme rafom štvrtého kráľa na stôl (bez ohľadu na delenie kár), aby sme na 2 vysoké piky odhodili dve stratové srdcia a splníme svoj záväzok s nadzdvihom. Ak pik kráľ nepadne ani v druhom pikovom zdvihu, už poznáme presnú rozlohu súperov, preto odtiahneme vysoké kára a odhodíme na štvrté káro jedno srdce, teda hráme tak, ako bolo vyššie popísané.

V prípade b), keď RHO neprizná tref (LHO musí priznať tref, ak nemá bočný štvorlist ani 6 pikov), zohrávka už nebude taká istá a jednoznačná. Po odtiahnutí pikového esa, prejdeme na stôl na A, s úmyslom pokračovať v zohrávke tak, ako bolo popísané vyššie v prípade a). Teraz sa však ukáže, že vyššie uvedný plán je nefunkčný. Vieme nielen to, že trefy sú pre nás zle delené, ale vieme aj to, že kára sú zle delené. Už nemôžeme sa spoľahnúť na to, že rafneme na stole jedno káro, lebo by sme museli najprv odtiahnuť 3 kolá kár – to sa však nemôže podariť, lebo do tretieho kola kár rafne súper a odtiahne srdcové eso. Musíme sa spoľahnúť na to, aby spadla druhá 10 (teda, že výnos prišiel od J10), alebo na impas do 9. Nakoľko nevieme povedať, že akú károvú kartu drží ešte LHO na ruke, nevieme ani správne rozohrať károvú farbu. Jedno však vieme s istotou, že expas na K už musí sedieť, ak chceme záväzok splniť. Teraz už nemôžeme ani pomyslieť na nadzvih (vypracovaním si dvoch pikový zdvihov). Hoci na tom sa nič nezmenilo, že môže spadnúť druhý pikový kráľ, musíme sa vzdať vyskúšania tejto možnosti v prospech pravdepodbnejšej. Nato, aby z dvoch pikových kariet jedna bola presne požadovaná karta (K) je menej pravdepodobné, než  to, aby v 6-liste srdcovom bolo aj A. Nakoľko je možné, že budeme potrebovať zahrať aj kárový impas zo stola, a vieme, že srdcový expas hrať musíme, a pritom do stola máme len 2 vstupy v tromfoch, musíme jednu červenú farbu rozohrať okamžite. Okamžité zahranie srdcového expasu je správne, lebo ten musí sedieť a skôr, či neskôr ho budeme musieť zahrať. Či káro budeme hrať na impas alebo  z výšky, budeme môcť povedať až po stiahnutí ďalšej károvej figúry. Ak po zahraní malého sdca zo stola RHO skočí srdcovým esom a vráti káro, bijeme tento zdvih K a tým sme LHO očistili od kár. Ak RHO neskočí A, dáme z ruky K, a pokiaľ podrží zdvih, odohráme K, aby sme LHO očistili od kár. Ak 10 nespadne, prechádzame do stola na 9, čím dotromfujeme LHO a vynesieme malé káro na impas do 9, ktorý podľa našich výpočtov musí sedieť a záväzok splníme.

V skutočnom rozdaní bol záväzok 100%-ný, lebo rozloha LHO bola podľa a) vyššie (rozdanie sa hralo v klubovom turnaji 5.10.2007). Celé rozdanie vypadalo nasledovne:

 

Stôl

 

 

♠QJ654

93

542

♣A94

 

LHO

 

RHO

 

♠K10872

A105

J103

♣65

♠93

QJ8762

876

♣83

Ruka

 

 

♠A

K4

AKQ9

♣KQJ1072

 

 

 

Späť k problému.
Začiatočník
Rutinér.
Technik.
Koncovkár.