Košice - Miskolc 139:127

V dňoch 17. - 18. júna 2006 sa v Bridžovom klube v Košiciach odohralo tradičné medzimestské bridžové stretnutie miest Košice a Miskolc. Tieto stretnutia sa hrajú o putovný pohár, ktorý po 5 víťazstvách jedného z miest sa stane trvalým vlastníctvom víťazného mesta. Pred terajším stretnutím Košičania už mali na konte 4 víťazstvá, kým Miskolčania len jedno, preto Miskolčania prišli do Košíc s pevným presvedčením, že tento, pre nich nepriaznivý, stav zmenia. Do družstva Miskolc III boli zaradení skúsení „legionári“ Zsolt Bárczy z Budapešti a Károly Szabolcs z Tokaja. Aj vďaka týmto hráčom a náhlemu, dosť značnému otepleniu vzduchu, sa dalo očakávať, že potiť sa budú hráči nielen navonok, ale aj ich mozgové závity.

Do prvého kola nastúpili družstvá podľa rozpisu nasledovne:

Košice I  –  Miskolc III

Košice II   –   Miskolc I

Košice III – Miskolc II.

Po polčase 1. kola z Košických družstiev výrazne viedlo iba družstvo Košice II, ktoré vyhrávalo nad svojim súperom o 31 IMP. Príjemným prekvapením bolo vedenie košického družstva Košice III, ktoré tvorili hráči, ktorí poslednú dobu len málo, ak vôbec spolu hrávali, a ktorí viedli o 6 IMP. Naopak, prekvapením bolo, že družstvo Košice I prehrávalo svoj zápas o 1 IMP. Bolo to predovšetkým v dôsledku nevylicitovaných dvoch problematických gémov a nepresnej obrane jedného gému. Toto družstvo však ukázalo svoju licitačnú prevahu v 2. polčase, keď presnou licitáciou gémov a potrestaním súperových omylov v licitácii vyhralo svoj 2. polčas vysoko, o 62 IMP a celý zápas 25:5 (VP).

Družstvo Košice III, tiež lepšou licitáciou gémov, vyhralo druhú polovicu zápasu o 49 IMP a celý zápas prekvapivo 24:6. Nepríjemným prekvapením bol výkon družstva Košice II, ktoré po prvom polčase výrazne viedlo, ale druhý polčas výrazne prehralo, s výborne hrajúcim družtstvom Miskolc I, o 43 IMP a zápas na 13:17. Napriek  tejto prehre, končí 1.kolo dosť výrazným víťazstvom Košíc, pomerom  62:28.

Do večerných zápasov sadajú družstvá v nasledovnom nasadení:

Košice I    – Miskolc II

Košice II – Miskolc III

Košice III   – Miskolc I

V tomto kole sa očakávalo víťazstvo družstiev Košice I a Košice II, kým proti veľmi dobre hrajúcemu družstvu Miskolc I, družstvo Košíc bolo prakticky bez veľkých šancí. Výsledky takmer kopírovali „papierovú“ formu, keď Košice III prehrali dosť vysoko 1:25 a družstvo Košice I porazilo družstvo Miskolc II pomerne vysoko 23:7. Jedine družstvo Košice II, ktoré tesne prehralo s družstvom Miskolc III, nesplnilo očakávania. Aj v tomto prípade sa ukázalo, že Miskolčanom, pomocou skúsených „légionárov“ a šikovných mladých hráčov podarilo vytvoriť dobre hrajúce družstvo a predchádzajúca prehra s družstvom Košice I sa dá pripísať na vrub nezohratosti párov, predovšetkým v licitácii. Dobre zohraté družstvo Košice II, ktoré stále sa prezentuje dobrou hrou, nedokázalo poraziť výborne hrajúcich Miskolčanov a prehralo tesne 16:14. Košice prehrale teda toto kolo v pomere 38:48, predovšetkým v dôsledku vysokej prehry družstva Košice III. Po druhom kole teda Miskolčania znižujú stratu z 1. kola a upravujú stav na 100:76. O všetkom rozhodne tretie kolo v nedeľu doobedu, keď proti sebe sadajú družstvá s rovnakým číselným označením, t.j.:

Košic I    –    Miskolc I

Košice II  –  Miskolc II

Košice III – Miskolc III

Zdá sa, že stanovenie začiatku na 9:00 hodín je v dôsledku problémov s raňajkami pre niektorých zahraničných hráčov len ťažko dodržateľné. Niektoré družstvá začali hrať načas, kým tí košickí hráči, ktorí museli čakať na svojich súperov,  hlučne diskutovali o výsledkoch volieb na Slovensku. Asi po polhodinovom meškaní hraje sa už pri všetkych stoloch.

Prvé dve košické družstvá vyhrali prvý polčas s náskokom niekoľkých IMP a tretie košické družstvo prehrálo príjateľne o 22 IMP. Zatiaľ teda vypadá tak, že putovný pohár už prestane putovať a usadí sa v Košiciach.

V druhom polčase tretieho kola, po celý čas vyrovnane hrajúce družstvo Košice I,  zvyšuje svoj náskok z prvého polčasu (6 IMP) o ďalších 16 IMP a víťazí nad najsilnejším družstvom z Miskolca pomerom 18:12. Družstvo Košice II hrá podľa „scenára“ z prvého kola a po „slušnom“ vedení z prvého polčasu ( o 19 IMP) prehráva druhý polčas o 21 IMP a zápas sa skončil remizou 15:15. Družstvo Košice III nielenže nedokázalo odrobiť stratu z prvého polčasu, ale prehralo druhý polčas o 32 IMP a zápas na 6:24. V dôsledku takých výsledkov, prehrali Košice tretie kolo medzimestského stretnutia v pomere 39:51. Vďaka náskoku Košíc z prvého kola, táto prehra nestačila na prekazenie celkového víťazstva Košíc pomerom 139:127.

Putovný pohár medzimestských strenutí medzi mestami Košice a Miskolc ostáva teda natrvalo v Košiciach. Stalo sa tak po dosť dlhej dobe, lebo po obnovení týchto stretnutí, väčšinou vyhrávali Miskolčania. Terajšie víťazstvo Košíc bolo už tretím víťazstvom „v šnúre“, a teda s miernym optimizmom môžeme konštatovať, že kvalita hry košických hráčov nielenže sa vyrovnala kvalite hráčov z družobného Miskolca, ale môže ich úroveň aj prevýšiť.

Pri týchto stretnutiach sa hodnotí aj výsledok každého družstva, bez ohľadu na miestnu príslušnosť. Víťazným družstvom tohto turnaja sa stalo družstvo Košice I, ktoré všetky svoje zápasy vyhralo.